Mennyibe kerül egy megbízható szonda?
Ha körülnézel az interneten, akkor azt láthatod, hogy az alkoholszonda árak elég nagy választéka tárul eléd. Ma már pár ezer forinttól tudsz vásárolni alkoholszondát egészen a majd milliós nagyságrendig.
De mitől függ az alkoholszonda ár?
Az alkoholszonda ár befolyásoló tényezői:
- alkoholszonda típusa
- belső panelek minősége
Itt is igaz a mondás, olcsó húsnak híg a leve. Általánosságban elmondható, hogy a pár ezer forintos termékek csak tájékoztató jellegű eredményt mutatnak és az élettartamuk sem hosszabb pár hónapnál. Ezeket a szakirodalom veszélyes hulladéknak nevezi meg.
Alkoholszonda típusok
Az alkoholszondáknakkal szembeni alapvető elvárás, hogy az alkohol tartalaom mérhetősége a tüdőből kiáramlő megfelelő nyomású levegővel történjen! Ennek a mérésére 3 mérési elv létezik.
1.Kémiai Alkoholszonda
Rendszerint üvegcsöves alkohol teszt révén találkozhattunk már vele. Egyszer használatos alkohol teszt néven is ismert. Régen hatalmas szerepe volt, ma már inkább a digitális alkoholszondák vették át a helyét. Működési elve: az üvegcsőben található sárga vegyi anyag a befújt alkoholgőzös lehellet hatására bezöldül. Minél hosszabb a zöld csík, annál több alkoholt fogyasztott az illető. Az elszíneződés nem tekinthető bizonyító erejűnek.
2.Félvezető érzékelős Elektronikus Alkoholszonda
Sajnos rengeteg a silány minőségű utánzat ebben a kategóriában. Érdemes nagyon körülnézni, hogy kitől vásárolunk. A félvezetős alkoholszonda ára az egyik legnagyobb előnye is egyben. Működési elve: A félvezető érzékelőkben lévő fémoxid réteg felmelegítve, a kilélegzett alkoholos gázzal reagálva mutatja ki az értéket.
Az alkoholszonda ár nagyságával egyenesen arányos a minőség és a pontosság is. A minőségibb, félvezető-érzékelős alkoholszondák 10% pontossággal mutatják a valós értéket. Ez az esetek döntő többségében elegendő szokott lenni. Hátránya, hogy az olcsóbb félvezetős szenzorok sajnos más gázokra és egyéb anyagokra is érzékeny lehet, ami befolyásolja a mért értéket, pozitív vagy negatív irányba. Ilyen például az etanol, cigaretta füst, ammónia, cukorbetegek leheletében az aceton, por és egyéb levegőben lévő anyagok.
Teendők a félvezetős alkoholszonda használatánál:
- Az alkoholfogyasztás és mérés között legalább 15 percnek kell eltelnie. A mérés előtt ne használjunk alkoholtartalmú szájvízet, fogkrémet.
- Szélvédett jól kiszellőztetett helyiségben történjen az ellenőrzés.
- Szigorúan tilos az alkoholszondába dohány füstöt fújni! A dohányzás és a mérés között legalább 5 perc teljen el.
- Ne tegyük ki túlzott hidegnek vagy melegnek a készüléket.
- Évente érdemes bekalibráltatni, szenzort cserélni.
3.Elektrokémiai érzékelős alkoholszondák
Működési elvük az üzemanyagcella elvén működik. A kilélegzett levegő reakcióba az anódra felvitt speciális réteggel, aminek következménye képpen az alkohol oxidálódik. A katódon a kinti levegő oxigénje ugyanekkor redukálódik. Így a két elektródát összekötő munkaellenálláson a kilélegzett levegő alkohol tartalmával arányos áram folyik, ami mérhető. Ezt a gyakorlatban két platina sík elektródával valósítják meg.
A korszerű elektrokémiai érzékelők egyetlen hátrányos tulajdonsága a magas alkohol szonda ár.
Legnagyobb előnyei:
- Jól beállítva csak 3-5% -os tévedéssel mérnek.
- Évente egyszer elég kalibrálni
- 4-5 évig hibátlanul működhetnek.
- Kevésbé lehet más egyéb vegyületekkel, füsttel megzavarni az értéket.
A hatóságok és az igényes magánfelhasználók elektrokémiai alkoholszondát használnak.