Ittas vezetés Magyarországon és Európa más országaiban – Mire érdemes odafigyelni?
Magyarországon az az elfogadott, hogy csak akkor vezethetünk, ha nem fogyasztottunk egyáltalán alkoholt, hiszen már a minimális véralkoholszintet is kimutatja az alkoholszonda. Ugyan hazánkban zéró tolerancia van érvényben, Európa számos országában ennél enyhébbek az ezzel kapcsolatos korlátozások, a törvények pedig megengedőbbek. A vér alkoholtartamának tekintetében az egyes országokban eltérőek a határértékek. Így ha külföldre szándékozunk utazni, nem árt tisztában lenni ezekkel, és beszerezni egy alkoholszondát, hiszen jobb megelőzni a bajt!
Egyes EU tagállamokban 1-2 pohár átlagos alkoholtartalmú (2,5-5%) sör még lecsúszhat, más országokban viszont hazánkhoz hasonlóan zéró tolerancia van érvényben. Ennek alapján, ha a sofőr alkoholszonda által mért véralkoholszintje túllépi a megengedett maximum értéket, akkor nem ülhet volán mögé.
Pár éve még 0,8 g/l valamint 0,5 g/l volt számos államban az engedélyezett maximum az alkoholszonda által mért véralkoholszintet tekintve, ma már Európában csak két államban, Máltán és az Egyesült Királyságban van érvényben ez a legkevésbé szigorú érték – viszont ezekben az országokban is tervezgetik a jogszabályok szigorítását, ezen a téren.
Manapság a belga és a francia ittas vezetéssel kapcsolatos előírások a legfrissebbek. Szigorítottak Belgiumban a korábbi 0,5 g/l értéken, így ma már ez 0,2 g/l-re módosult a 24 évnél fiatalabb járművezetők esetében. Emellett újításként használják az alkoholszonda bevetését a tömegközlekedési járművek vezetői esetében, mely hozzájárul a tömegközlekedés biztonságosabbá tételéhez.
Lényeges viszont megemlíteni, hogy nem mindegy, mióta veszünk részt a közlekedésben sofőrként – mivel bizonyos EU tagállamokban a véralkoholszint-tolerancia mértéke ettől is függ.
Ahogyan korábban már szó volt róla, a maximum megengedett véralkoholszint 0,8 g/l az Egyesült Királyság és Málta területén, mely a legmagasabb értéknek számít, őket követi 0,5 g/l-es értékkel Dánia és Bulgária. Spanyolország esetében az alkoholszonda által mérhető maximum érték 0,3 g/l. Míg ez az érték Észtországban, Franciaországban, Belgiumban, Görögországban, Írországban, Cipruson, és Lettországban 0,2 g/l, hasonlóan Lengyelországhoz, Hollandiához, Portugáliához, Luxemburghoz, valamint Svédországhoz.
A Cseh Köztársaságban, úgy is, hogy köztudottan a sörök hazája, mégis zéró tolerancia vonatkozik a járművezetőkre, akárcsak Szlovákiában és Romániában.
Éppen ezért akármennyire is csábít a nyári szabadság érzet, érdemes tájékozódni utazás előtt, felelősséggel és óvatosan vezetni. Mindemellett pedig egy alkoholszonda beszerzése is ajánlott a biztonság kedvéért!